Aktualności

Aktualności

27 kwietnia - „Dzień ciszy”

     25 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. W związku z tym w naszej szkole 27 kwietnia klasa samorządna IVa zorganizowała „Dzień ciszy”. Kinga i Karina przypominały o szkodliwym wpływie hałasu na zdrowie a na długich przerwach rozdawały uczniom zachowującym się w cichy i kulturalny sposób ordery „Przyjaciela ciszy”.

   
26 kwietnia - „IVa czyta dzieciom”

     W kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Klasa samorządna IVa we współpracy z panią bibliotekarką Dorotą Barlińską zorganizowała akcję dla najmłodszych uczniów naszej szkoły: „IV a czyta dzieciom”. Na przerwach, chętni uczniowie klas I mogli posłuchać bajek czytanych przez swoich starszych kolegów. Dzieci z klas Ia, Ib, Ic i Id okazały się prawdziwymi miłośnikami książek i uważnymi słuchaczami.

   
25 kwietnia – Patrycja wyśpiewała pierwsze miejsce!

     W poniedziałek 25 kwietnia w Ulanie-Majoracie (powiat radzyński) odbyła się IX edycja wojewódzkiego konkursu wokalnego „I Can Be a Star”.
Naszą szkołę reprezentowały solistki z kl. 6 c Patrycja Krukowska i Sylwia Plata.
W jury zasiadły Diana Świder - wokalistka, trener wokalny i kompozytor, na co dzień występująca u boku Beaty Kozidrak w zespole „BAJM”, Katarzyna Grabowska - magister sztuki muzycznej, chórmistrz, chórzystka z pierwszego składu Piotra Rubika oraz Małgorzata Stepuch - nauczyciel języka angielskiego. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Tym bardziej cieszy fakt, że zwyciężczynią w kategorii szkół podstawowych została Patrycja Krukowska, która utworem „Like I'm gonna lose you” zdobyła serca jurorów i publiczności.
23 kwietnia – Z wizytą na Ukrainie

     W sobotę, 23 kwietnia 2016 r., na Polskim Cmentarzu Wojskowym w Bielinie k. Włodzimierza Wołyńskiego na Ukrainie zostało odprawione uroczyste nabożeństwo za zmarłych żołnierzy 27 Wołyńskiej DP AK i mieszkańców wioski Bielin zamordowanych w latach 1943-1944 r. przez nacjonalistów ukraińskich. Mszy św. Przewodniczył ks. prał. Andrzej Puzon z Hrubieszowa. Obecna była p. Beata Brzywczy, Konsul Generalna RP z Łucka. Nabożeństwo rozpoczęło się od złożenia meldunku oraz zapalenia zniczy na grobach żołnierzy. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prał. Andrzej Puzon. Przypomniał słowa ze Starego Testamentu: „Kainie, dlaczego zabiłeś brata swego Abla?”. Po Mszy św. słowo do zebranych wygłosiła p. Konsul Beata Brzywczy. W tym patriotycznym wyjeździe wzięła udział ,na zaproszenie Stowarzyszenia „Kresy – Pamięć – Przyszłość”, 10-osobowa delegacja uczniów i rodziców z naszej szkoły z opiekunem, panią Joanną Klimczuk. Nasi uczniowie zapalali znicze na grobach rodaków poległych na „Kresach”, zawieźliśmy ze sobą Sztandar Szkoły, a na koniec Zosia Nowakowska i Tereska Czachorek ,wspólnie z młodzieżą z Gimnazjum nr 6 w Chełmie, przedstawiły krótki program artystyczny, który bardzo wzruszył wszystkich zebranych. Po skończonej uroczystości przekazaliśmy panu Pisarskiemu, nauczycielowi j. polskiego oraz panu Dyrektorowi Polskiej Szkoły w Kowlu, Wacławowi Herka, książki zebrane w naszej szkole (ponad 250 szt.) dla tamtejszej młodzieży. Przed powrotem do Polski wszyscy pojechaliśmy jeszcze do miejscowości Zimne, niedaleko od Włodzimierza Wołyńskiego, gdzie znajduje się jeden z dwóch najstarszych na Ukrainie monastyrów. Został założony z fundacji Włodzimierza Wielkiego, pierwszego władcy Rusi Kijowskiej w 1001r., bywał tam też latopis ruski, Nestor. Mogliśmy obejrzeć ten zabytek, podziwiać bizantyjskie freski oraz figurę Włodzimierza, władcy Rusi. W godzinach wieczornych powróciliśmy do Chełma.

   

   
22 kwietnia - Sprzątanie Miasta – Wiosna 2016

     W ramach zadania „Czyste miasto – wspólna sprawa”, organizowanego już od kilku lat przez Urząd Miasta Chełm 22 kwietnia 2016r. uczniowie klas I – V wzięli udział w miejskiej akcji „Sprzątanie Miasta – Wiosna 2016”. Uczestnicy, wyposażeni w jednorazowe rękawiczki i worki otrzymane z Wydziału Ochrony Środowiska, zbierali oddzielnie szkło i tzw. frakcję suchą. W tym roku ze względu na rozrzucenie w terenie sprzątania przez służby weterynaryjne szczepionek przeciwko wściekliźnie lisów – nie sprzątaliśmy lasu „Borek”. Uczniowie porządkowali tylko teren wokół szkoły – sąsiednie ulice (Wyszyńskiego, Grunwaldzka, Górna, Ogrodnicza, Żeromskiego, Litewska) oraz stadion (od hali sportowej po ośrodek szkolenia kierowców). W związku z przypadającym właśnie „Dniem Ziemi” z uczniami prowadzone były również krótkie pogadanki na temat segregacji odpadów, znaczenia recyklingu oraz wpływu człowieka na środowisko.
Za organizację akcji na terenie szkoły odpowiedzialna była nauczycielka przyrody Jolanta Kuryjak. W tegorocznym sprzątaniu uczestniczyło 255 uczniów i 14 nauczycieli.

Udział wzięły następujące klasy wraz z opiekunami:
• Kl. I a – I. Kisiel-Tałaj / A. Tarnowska
• Kl. I b – A. Jabłońska
• Kl. I c – W. Kozłowski
• Kl. I d – B. Sebestyańska
• Kl. II b – K. Bojczuk
• Kl. II c – A. Farian
• Kl. III a – E. Chmiel / A. Sroka
• Kl. III b – E. Franczak / J. Kuryjak
• Kl. IV a – M. Łydzińska
• Kl. IV b – E. Borowska
• Kl. V a – E. Borowska
• Kl. V b – T. Olucha

   
22 kwietnia – Wycieczka dydaktyczna do Lublina

     Głównym celem wyjazdu do Lublina dwóch klas szóstych: VI a i VI c było praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej na języku polskim, historii i zajęciach wychowawczych. Telewizję wszyscy oglądają, ale jak to jest być w kilku miejscach w jednym czasie, dopiero można było się przekonać zwiedzając telewizję „od kuchni”. TVP 3 to jeden z Ośrodków Telewizji Regionalnej w Lublinie. Tu nagrywany jest teleturniej „Jeden z Dziesięciu”, główne wydanie „Panoramy Lubelskiej” oraz inne programy publicystyczne. Pracownicy telewizji oprowadzający nas po różnych pomieszczeniach przybliżyli nam pracę techników, reżyserów, montażystów. Mogliśmy wcielić się w rolę dziennikarzy, operatorów kamer, pogodynkę. Bardzo nas to zainteresowało. Poczuliśmy się jak gwiazdy, pozując na ściance TVP 3.
     Drugą instytucją, która bardzo nas zaciekawiła było Centrum Powiadamiania Ratunkowego. To tutaj sztab operatorów odbiera numer alarmowy 112. Na naszych oczach kilkudziesięciu pracowników odbierało powiadomienia o różnych zdarzeniach na terenie całej Polski. Na monitorach operatorów można było zobaczyć lokalizacje zdarzeń i możliwości współczesnej elektroniki. Przy okazji dowiedzieliśmy się o skali, jaką stanowią telefony, będące żartem lub fałszywym alarmem oraz o skutkach prawnych takich zabaw. Miłym zaskoczeniem były dla nas prezenty przygotowane przez Dyrekcję Stacji. BARDZO DZIĘKUJEMY!
     Ostatnim punktem programu wycieczki było zwiedzanie Majdanka. Z historii dużo już wiemy o czasach II wojny światowej, ale to, co zobaczyliśmy na Majdanku dla wielu z nas było wielkim przeżyciem. Bardzo utkwiły nam słowa wyryte w Mauzoleum „ Los nasz dla was przestrogą”. W milczeniu i skupieniu wróciliśmy do rzeczywistości.
     Wycieczkę zorganizowały: Joanna Klimczuk, Danuta Kiwińska i Jadwiga Królikowska.

   

   
20 kwietnia – Laureaci konkursu „Rozwińmy RAZEM Skrzydła”

     20 kwietnia 2016r. w Niepublicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „RAZEM” w Chełmie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom IX edycji projektu „Rozwińmy RAZEM Skrzydła” – powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego.
Wśród laureatów znalazło się troje uczniów naszej szkoły:
Kinga Krawczyk z kl. II c (opiekun - p. Agata Farian)
Oskar Juszczak z kl. IV b (opiekun - p. Elżbieta Borowska, p. Jolanta Kuryjak)
Zofia Nowakowska z kl. V b (opiekun - p. J. Królikowska, p. Jolanta Kuryjak)

   
18 kwietnia – znowu sypnęło laureatami OLIMPUS 2016 – sesja zimowa

     18 kwietnia 2016r. dotarły do szkoły dyplomy i nagrody książkowe dla laureatów ogólnopolskich konkursów przedmiotowych OLIMPUS 2016 – sesja zimowa, organizowanych jeszcze w styczniu przez Zespół Ogólnopolskich Olimpiad Przedmiotowych w Warszawie. Tytuł laureata uzyskało aż 14 uczniów z naszej szkoły.

Z języka polskiego – w grupie uczniów klas szóstych:
III miejsce – Aleksandra Majówka z kl. VI a
V miejsce – Joanna Bis z kl. VI a
V miejsce – Zuzanna Betiuk z kl. VI a

Z przyrody – w grupie uczniów klas szóstych:
VI miejsce – Aleksandra Falenta z kl. VI a
VII miejsce – Aleksandra Majówka z kl. VI a
IX miejsce – Emilia Darmorost z kl. VI a

Z przyrody – w grupie uczniów klas piątych:
V miejsce – Zofia Nowakowska z kl. V b
IX miejsce – Teresa Czachorek z kl. V b

Z przyrody – w grupie uczniów klas czwartych:
VIII miejsce – Anna Hnydka z kl. IV b
IX miejsce – Oskar Juszczak z kl. IV b
IX miejsce – Michał Lubaszewski kl. IV b

Z języka angielskiego – w grupie uczniów klas szóstych:
VII miejsce – Aleksandra Majówka z kl. VI a
X miejsce – Zuzanna Świś z kl. VI a

Z języka angielskiego – w grupie uczniów klas piątych:
IX miejsce – Zofia Nowakowska z kl. V b

   
18 kwietnia – Spotkanie z przyrodnikiem

     W dniu 18 kwietnia w klasie IB odbyła się niecodzienna lekcja przyrody. Przeprowadził ją pan Paweł Łapiński, specjalista ds. edukacji w Zespole Lubelskich Parków Krajobrazowych OT Chełm. Przyrodnik bardzo ciekawie opowiadał o faunie i florze z naszego terenu oraz przygodach ze zwierzętami. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o lesie oraz aktywnie uczestniczyli w rozmowach z gościem. Na koniec zostali zaproszeni do odwiedzin Ośrodka Edukacyjnego w Brzeźnie. Może kiedyś tam pojedziemy...
Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy.

   

   
16 kwietnia - „Patroni naszych ulic”

     16.04.16r. uczniowie klas: V b, VI a i VI c, kontynuując udział w projekcie IPN „Patroni naszych ulic” udali się na trzy kolejne ulice w Chełmie, aby dostarczyć jej mieszkańcom książeczki poświęcone patronowi. Pierwszym celem wyprawy była ulica generała Władysława Andersa, położona na Osiedlu Zachód. Przy okazji rozdawania książeczek uczniowie mieli okazję obejrzeć postawiony obok ul. W. Andersa pomnik premiera emigracyjnego rządu w Londynie, oraz naczelnego wodza polskich sił zbrojnych w czasie II wojny światowej, generała Władysława Sikorskiego. Historia złączyła losy tych dwóch wielkich Polaków. Następnie uczniowie udali się na ulicę Jana Pawła II, przy której znajduje się tylko plebania i kościół Parafii p.w. Przenajświętszej Trójcy - wręczyli proboszczowi książeczki o papieżu. Na koniec odwiedzili ulicę Janusza Korczaka, zlokalizowaną obok Urzędu Skarbowego, gdzie również rozdali mieszkańcom broszury o patronie. Uczniowie ucząc się historii, poznawali też szczegółowo topografię i zabytki naszego miasta oraz warunki życia w nim zwykłych mieszkańców.

   
15 kwietnia – IVb w Bibliotece Publicznej

     15.04.16r. klas IV b udała się do Biblioteki Głównej przy ul. Partyzantów w Chełmie. Pani Anna Miszczak oprowadziła nas po całym budynku bibliotecznym, namawiając dzieci do korzystania z wypożyczalni książek tradycyjnych i w innych formach, oraz skorzystania z wielu atrakcji, które oferuje na co dzień biblioteka. Po zakończeniu zwiedzania dzieci uczestniczyły w zajęciach zatytułowanych „Fizyka, robotyka. Zostań współczesnym Einsteinem”. Zajęcia te pokazują w pigułce fascynujący świat przeszłości (projekty Leonarda da Vinci i innych wizjonerów) i przyszłości: roboty humanoidalne, urządzenia wykorzystujące energię słoneczną, samochody na prąd, model układu słonecznego i wiele innych ciekawych modeli. Wszyscy zadowoleni wrócili do szkoły.

   

   
8 kwietnia - Dzień zdrowia i konkurs na hasło prozdrowotne

     7 i 8 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Zdrowia. Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia 2016 jest cukrzyca. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem tej choroby, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko jej wystąpienia, a także o sposobach jej wykrywania i leczenia.
Klasa samorządna IV a zachęcała do zdrowej diety i spożywania większej ilości warzyw i owoców. Chętni uczniowie brali udział w quizie „Wiem wszystko” zorganizowanym na korytarzu na drugim piętrze. Dodatkowo uczniowie klasy samorządnej zorganizowali konkurs na hasło o tematyce prozdrowotnej. W konkursie wzięły udział klasy: 1b, 1c, 2c, 3b, 4b, 6b i 6c.
Oto wyniki konkursu:
1. miejsce – klasa I c
2. miejsce – klasa II c
3. miejsce – klasa I b
Gratulujemy zwycięskim klasom i ich wychowawcom.

   
8 kwietnia – Z wizytą w zakładzie „Hulanicki Bednarek Sp. z o.o.”

     08.04.16r. klasa IV b udała się z wizytą do zakładu położonego tuż obok naszej szkoły, „Hulanicki Bednarek Sp. z o.o.”, produkującego rozdzielnice oraz kompletne systemy do rozdziału energii elektrycznej. Aby zrozumieć jak najwięcej, na początku obejrzeliśmy w „biurowcu” pracę inżynierów, planujących proces technologiczny. Następnie zaprowadzono nas do hali produkcyjnej, gdzie mogliśmy ten proces bezpośrednio obserwować. Huczało. buczało, maszyny pracowały bardzo precyzyjnie (skrawanie laserowe), a my oglądaliśmy pracę ludzi i maszyn, efektem czego są skomplikowane rozdzielnice elektryczne zamawiane w Chełmie do większości nowych zakładów i centrów handlowych w naszym regionie i nie tylko.

   

   
6 kwietnia – Wojewódzki Festiwal Piosenki Europejskiej

     6 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 51 w Lublinie odbyła się XIII edycja Wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Europejskiej. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy VI c Patrycja Krukowska i Sylwia Plata.
6 kwietnia – „W krainie pierników”

     6 kwietnia 2016r. uczniowie klasy III b uczestniczyli w warsztatach pieczenia pierników w chełmskim muzeum. Najpierw pracowicie wyrabiali i ugniatali ciasto, a potem wyciskali je w ozdobnych formach . Tak przygotowane wzory piekły się w piecu. Wokół unosił się wspaniały aromat. W tym czasie Pani Natalia opowiadała historię powstawania pierników. Pokazywała i dawała do powąchania przyprawy, które są do tego potrzebne. Wcale nie tak łatwo było zgadnąć, jakie to zapachy. Upieczone ozdobne pierniki uczniowie dostali do domu, a do spróbowania tradycyjne „Katarzynki”. Przy okazji wysłuchali legendy, skąd wzięła się taka nazwa. Wyjście na warsztaty zorganizowały Dorota Barlińska i Elżbieta Franczak.

   
3 kwietnia – Rocznica I Komunii Świętej

     Dnia 3 kwietnia 2016r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Świętego Ducha odbyła się Uroczystość Rocznicy I Komunii Świętej. Dzieci z klas IV, które przed rokiem po raz pierwszy przyjęły do swego serca Chrystusa w małej białej Hostii, przypomniały sobie ten uroczysty dzień i na nowo odnowiły przyjaźń ze swoim Przyjacielem – Jezusem. Uroczystą Mszę świętą w intencji dzieci odprawił ksiądz Damian Dorot i ksiądz Sławomir Jarocki. Dzieci pod opieką pani katechetki Bożeny Stępień przygotowały oprawę liturgiczną całej Mszy Świętej: czytania, modlitwę wiernych i procesję z darami. Na pamiątkę tej uroczystości dzieci otrzymały obrazki z Miłosiernym Panem Jezusem. Z okazji tak pięknego i ważnego święta życzymy dzieciom radości bycia Bożymi dziećmi, a ich rodzicom, aby poprzez przykład własnego życia rozbudzali w swoich dzieciach wiarę i przyczyniali się do dobrego ukształtowania ich sumień.

   

   
1 kwietnia - Z wizytą w Państwowej Straży Pożarnej

     Klasa IV b z wychowawczynią, chcąc poznać zawody i miejsca pracy naszych rodziców, odwiedziła Państwową Straż Pożarną w Chełmie. Dzieci najpierw poznawały tajniki pracy straży pożarnej sprzed 100 lat, oglądając Izbę Pamięci i zgromadzony tam zabytkowy sprzęt strażacki. Następnie czwartoklasiści zostali przepytani ze znajomości numerów alarmowych i mogli wtedy obserwować pracę w sali, gdzie przyjmuje się wszelkie zgłoszenia wymagające pomocy. A na koniec dzieci mogły dokładnie obejrzeć i dotknąć podstawowy sprzęt strażacki, służący do gaszenia pożarów i ratowania życia ludzkiego.

   
wrzesień 2015r.

październik 2015r.

listopad 2015r.

grudzień 2015r.

styczeń 2016r.

luty 2016r.

marzec 2016r.


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry