Aktualności

Aktualności

14 listopada – Patroni naszych ulic

     W sobotni poranek, 14.11.2015r., uczniowie naszej szkoły po raz drugi wyruszyli ulicami Chełma, aby podarować mieszkańcom, w ramach projektu edukacyjnego „Patroni naszych ulic” broszury o patronie. Tym razem celem była ulica Stefana Roweckiego. Był on najmłodszym oficerem słynnej I Brygady pod komendą Józefa Piłsudskiego. Przeszedł cały szlak legionowych bitew w czasie I wojny światowej. W listopadzie 1918 r. wstąpił do odrodzonego WP i wziął udział w walce z najazdem bolszewickim w 1920r.W czasie II wojny światowej generał Stefan Rowecki, pseudonim „Grot”, był twórcą i dowódcą Armii Krajowej, naszego podziemnego wojska w okupowanym przez Niemców i Rosjan kraju. I właśnie o tej postaci z historii Polski sześcioro naszych uczniów: dziewczynki z kl. VI a i chłopiec z kl. VI c, przez prawie 2 godziny roznosili książeczki, rozmawiając z mieszkańcami tej ulicy. Opiekę nad uczniami sprawowała nauczycielka historii, Joanna Klimczuk.

   
13 listopada – „Kocham Cię Polsko”

     „Kocham Cię Polsko” - to motto apelu z okazji Święta Niepodległości, który odbył się w naszej szkole w piątek, 13.11.2015r. Na apel zostali zaproszeni uczniowie z klas I-VI, przybyli też licznie rodzice. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu Polski. Następnie klasa IVb zaprezentowała program artystyczny. Wiersze i wspomnienia o 11 listopada 1918r. były przeplatane licznymi piosenkami: szkolnego chóru i występami naszych solistek, Oliwki Margol, Zosi Nowakowskiej, Patrycji Krukowskiej i Sylwii Platy. Następnie zaprezentowała się klasa integracyjna Ia, której uczniowie śpiewali patriotyczne piosenki i recytowali wiersze o Ojczyźnie. Po zakończeniu części artystycznej gospodarze wszystkich klas otrzymali dla uczniów biało-czerwone zakładki z napisem Bóg - Honor - Ojczyzna, a wychowawcy książeczki poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Na zakończenie apelu głos zabrała Pani Dyrektor, Barbara Anchimowicz. Przypomniała wszystkim, że w dzień taki jak dziś, czcimy pamięć przodków, poległych za wolność naszego kraju. Podziękowała też wszystkim uczniom za godną postawę podczas uroczystości szkolnych. Opiekę nad uczniami, przygotowującymi część artystyczną sprawowali nauczyciele: panie Iwona Kisiel -Tałaj, Anna Tarnowska, Joanna Klimczuk oraz panowie Ireneusz Konopko i Albin Gumienny.

   

   

    Zapraszamy do obejrzenia videorelacji z uroczytości.
7 listopada – Patroni naszych ulic

     Wielu ulicom i placom, przy których mieszkamy i pracujemy, patronują postacie historyczne. Wybór patronów przestrzeni, w której żyjemy, świadczy o naszej wrażliwości historycznej. Warto znać patrona swojej ulicy, wiedzieć, czyje nazwisko wymieniamy, podając przy różnych okazjach własny adres.
     Wśród patronów ulic i placów są osoby, które na trwałe zapisały się w dziejach Polski XX w. Do takich należy też postać marszałka Józefa Piłsudskiego. W ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej IPN „Patroni naszych ulic” uczniowie i uczennice z naszej szkoły z klas: VIa, VIc i Vb – 07.11.2015r. przyłączyli się do projektu. Przed Świętem Niepodległości udali się na ulicę Marszałka Józefa Piłsudskiego, aby podarować jej mieszkańcom książeczki o patronie. Celem było dostarczenie publikacji do każdego gospodarstwa domowego, każdej firmy, która znajduje się przy ulicy noszącej imię tego patrona. Reakcje mieszkańców ul. Piłsudskiego na naszą akcję były często bardzo spontaniczne, dostarczając wiele satysfakcji. Uczniowie odwiedzą jeszcze w ramach projektu ulice: Generała Stefana Grota-Roweckiego, Jana Pawła II i Generała Władysława Andersa.
Opiekę nad uczniami sprawowała Joanna Klimczuk - nauczycielka historii. Bądźmy dumni z patronów naszych ulic!

   
5 listopada – Mamy laureatów w powiatowym konkursie plastycznym „Święty Jan Paweł II - Patron Rodziny”

     Miło nam poinformować, że grono naszych uczniów zostało laureatami w XIII Powiatowym Konkursie Plastycznym „Święty Jan Paweł II - Patron Rodziny”, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 10 w Chełmie. Nagrody, które otrzymaliśmy od organizatora, wręczyła pani dyrektor Barbara Anchimowicz podczas szkolnego apelu 5 listopada 2015r.

Wśród laureatów znaleźli się:
Aleksandra Daniłosio kl. II c
Iga Marszał kl. II c
Oliwia Łuć kl. III a
Oskar Juszczak kl. IV b
Teofil Błaszko kl. V a
Aleksandra Stasiak kl. VI c

wyróżnienia otrzymali:
Julia Otkała kl. I d, Nikola Łoza kl. IV a, Alicja Szczepańska kl. VI c, Martyna Oleszczuk kl. VI b

     Laureatom i wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach.
     Do konkursu uczniów przygotowały panie Jolanta Marciniak, Bożena Stępień i Barbara Sebestyańska.

   
5 listopada – Podsumowanie szkolnego konkursu plastycznego: „Jan Paweł II - Patron Rodziny”

     Dnia 5 listopada 2015 r. na apelu szkolnym pani dyrektor Barbara Anchimowicz wręczyła nagrody laureatom i wyróżnionym w szkolnym konkursie plastycznym: „Jan Paweł II - Patron Rodziny”. Konkurs miał na celu uświadomienie uczniom wartości życia rodzinnego według nauczania papieża oraz stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych.

W kategorii klas I-III nagrody otrzymali:
I miejsce
Konstancja Błaszko kl. II a
Oliwia Łuć kl. III a
II miejsce
Łukasz Marzec kl.III b
Katarzyna Osińska kl. I d
III miejsce
Wiktor Holuk kl. I c
Alicja Derecka kl. I d

wyróżnienia:
Patrycja Łabuś kl. I c, Nikola Radelczuk kl. I d, Klaudia Krasuń kl. I d

   

klasy IV - VI
I miejsce
Piotr Grządkowski kl. V a
II miejsce
Amadeusz Błaszko kl. IV b
III miejsce
Julia Łygas kl. V a

wyróżnienia: Aleksandra Wierzchoń kl. V a, Sebastian Błaszczuk kl. VI c, Martyna Czarnecka kl. VI c

     Uczniów do konkursu przygotowały panie katechetki Bożena Stępień i Jolanta Marciniak

   
5 listopada – Apel Samorządu Szkolnego

     Po dwóch miesiącach nauki w tym roku szkolnym nadszedł czas na małe podsumowania. Społeczność szkolna wybrała nowy samorząd uczniowski, którego przewodniczącym został Luiz Mołodecki, a jego zastępczynie to: Zuzanna Betiuk i Teresa Czachorek. Reprezentanci uczniów przedstawili pokrótce zaplanowane na ten rok szkolny działania. Wzorem lat ubiegłych każda klasa IV – VI w danym miesiącu jest klasą samorządną, realizującą zadania wynikające ze szkolnych programów profilaktycznego i wychowawczego. Klasa VI a w październiku skupiała się wokół działań promujących bezpieczne i kulturalne spędzanie czasu w szkole bez agresji i przemocy. Samorząd klasy VI a przedstawił sprawozdanie ze zorganizowanych akcji i konkursów w postaci prezentacji multimedialnej, a szczegóły można zobaczyć na naszej stronie internetowej w zakładce Aktualności. Podsumowano również: akcję zbiórki makulatury, zużytych baterii, zbiórkę żywności oraz wręczono nagrody i dyplomy uczniom i klasom za aktywny udział w proponowanych przez klasę samorządną konkursach. Na zakończenie przedstawiciel klasy VI b przedstawił propozycje do realizacji przez klasę samorządną w listopadzie i zachęcił wszystkich uczniów w aktywnego w nich uczestnictwa.

   
4 listopada – Uczymy się pomagać

     4 listopada uczniowie klas VI b i VI c przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Nauczyciele z naszej szkoły- Pani Agata Farian i Pan Waldemar Kozłowski – przeszkoleni przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy w zakresie udzielania pierwszej pomocy, poprowadzili to spotkanie.
     Pan Waldemar i Pani Agata przypomnieli wszystkim zasady zachowania się w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia m.in. przy złamaniach, skaleczeniach, krwotokach, omdleniach. Omówili również etapy postępowania w zakresie pierwszej pomocy przedmedycznej. Uczniowie mieli okazję wcielić się w role ratowników i pozorantów. Jak się okazało niektóre zasady postępowania i zalecenia warto było poćwiczyć, a chętnych nie brakowało. Zajęcia dla uczniów okazały się bardzo ciekawe i przydatne.
     Organizatorem spotkania było Szkole Koło PCK.

   

   
1 listopada – Szkolne Koło PCK pamięta…

     Z okazji 1 listopada uczniowie z klasy VI b, w tym członkowie Szkolnego koła PCK odwiedzili cmentarz poległych żołnierzy w lesie Borek. Zadbali o wygląd nagrobków i uporządkowali teren wokół nich, a następnie zapalili znicze. Wizyta na cmentarzu była doskonałą okazją do przybliżenia uczniom historii naszego kraju oraz kształtowania uczuć patriotycznych i szacunku do tradycji.

   

   
wrzesień 2015r.

październik 2015r.


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry