22 – 24 października – Zbiórka makulatury

W dniach od 22 do 24 października 2014r. odbyła się w naszej szkole kolejna zbiórka makulatury. Przyniesioną makulaturę uczniowie wrzucali wprost do specjalnego kontenera, wystawionego przy szkole obok placu zabaw. W akcji wzięło udział 91 uczniów oraz 12 nauczycieli i pracowników szkoły. Najbardziej aktywnie uczestniczyły klasy: V a , V c i VI c. Ogółem udało się zebrać 1110 kilogramów makulatury. Na wiosnę kolejna akcja – warto już znowu zacząć zbieranie!

22 października – Ratujmy kasztanowce

Uczniowie naszej szkoły już ósmy raz z rzędu wzięli udział w akcji RATUJMY KASZTANOWCE, organizowanej przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm.
     22 października uczennice klasy V a, uczęszczające na kółko przyrodnicze, grabiły liście opadłe z rosnących w pobliżu szkoły dwóch kasztanowców, które zostały zaatakowane przez występującego masowo w całej Polsce groźnego owada szkodnika szrotówka kasztanowcowiaczka. Do pomocy włączyli się także ich koledzy.
     Wypełnione liśćmi papierowe worki przekazano do utylizacji przez MPGK. Ta prosta, mechaniczna metoda zbierania i palenia zarażonych liści ma spowodować zniszczenie zimujących w liściach poczwarek i poprawić stan zdrowotny chorych drzew.
Akcję zorganizowała ucząca przyrody Jolanta Kuryjak.

19 października – Niedziela misyjna

Niedzielę misyjną w parafii Ducha Świętego świętowaliśmy szczególnie uroczyście podczas Mszy Świętej o godz. 11.30. Dzieci z klas III z naszej szkoły pod opieką pani katechetki Bożeny Stępień animowały oprawę liturgii : czytały słowo Boże, wezwania modlitwy wiernych i komentarze. Bardzo wymowne były dary ofiarne przyniesione do ołtarza przez dzieci ubrane w różnobarwne stroje, symbolizujące poszczególne kontynenty świata.

16 października – Walka z głodem

W związku z tym, iż na 16 października przypadł ŚWIATOWY DZIEŃ WALKI Z GŁODEM, Polski Czerwony Krzyż zorganizował kampanię związaną właśnie z tym problemem. W ramach tej akcji członkowie Szkolnego Koła PCK wraz z opiekunami zorganizowali w szkole zbiórkę artykułów żywnościowych. W akcji chętnie wzięło udział wielu uczniów. Zebrane artykuły przekazane zostały uczniom naszej szkoły, którzy znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
     Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji!!!

11 października – II Festiwal Ziemniaka

Dnia 11.10. 2014r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie dla przyszłych „pierwszaków”. Atrakcji było bardzo dużo. Na początku dzieci odgadywały zagadki dotyczące ziemniaka oraz odpowiadały na pytania związane z jesienią. Następnie odbyły się gry i zabawy, tematycznie związane z ziemniakiem. Najpierw przedszkolaki zbierały ziemniaki, potem rzucały nimi do koszyków, następnie musiały pokonać trasę niosąc na drewnianych łyżkach ziemniaka. Największą frajdę sprawiły dzieciom strzały kijem hokejowym kartofelkiem do bramki.
     Podczas wszystkich zabaw i zadań, rodzice wspierali swoje pociechy gromkimi okrzykami i brawami. Na koniec spotkania przybyli goście zostali zaproszeni na degustację pieczonych ziemniaków. Po stopniu zabrudzenia ust i rąk można się było domyślić, że bardzo im smakowały. Podczas konsumpcji wyłoniono Ziemniaczaną Królową i Ziemniaczanego Króla zabawy. Koronacja miała podniosły charakter.
     Wspólnie spędzony czas upłynął w radosnej i rodzinnej atmosferze oraz dostarczył wszystkim wielu miłych doznań.

10 października – Wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego

Dnia 10.10.2014r. w naszej szkole odbyły się wybory do zarządu Samorządu Uczniowskiego. Z klas IV-VI zgłosiło się 10 kandydatów, którzy przygotowali swoje plakaty, będące ważnym elementem kampanii wyborczej. Komisja w składzie: Katarzyna Barlińska, Ilona Bereda, Aleksandra Breś, Natalia Osiejuk, Julia Stołpiak, Julia Świstowska wraz z opiekunem SU, panią Joanną Klimczuk, czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów. Łącznie zagłosowało 178 osób. Największą liczbę głosów, 52, otrzymała uczennica klasy VI b, Karolina Cielińska, i to ona w roku szkolnym 2014/2015 pełnić będzie zaszczytną funkcję przewodniczącej SU. Uczennica kl. VI b Wiktoria Kozik oraz uczeń kl. V c Luiz Mołodecki, otrzymali jednakową liczbę głosów, po 32 i zostali zastępcami przewodniczącej Samorządu. Wszystkim, którzy wzięli aktywny udział w głosowaniu, serdecznie dziękujemy.
     Przypominamy też o trwającej cały rok zbiórce plastikowych zakrętek dla naszej koleżanki, Patrycji Chmielewskiej z klasy V b, oraz dla dzieci z Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie. Zakrętki będą zabierane z klas w każdy piątek. Prosimy o podpisywanie przyniesionych koreczków.

5 października – Poświęcenie i wręczenie różańców uczniom klas III

Dnia 5 października 2014r. w kościele p.w. Ducha Świętego na Mszy Św. o godz. 11.30, miało miejsce uroczyste poświęcenie i wręczenie różańców uczniom klas III przygotowujących się do I Komunii Świętej. Wydarzenie to zgromadziło w naszej świątyni dzieci wraz z rodzicami oraz parafian, którzy modlitwą towarzyszyli naszym trzecioklasistom w tym szczególnym dniu. W krótkim montażu słowno- muzycznym przez wiersze i piosenki uczniowie wyrazili swoją miłość do modlitwy różańcowej. Ksiądz Damian poświęcił różańce, a następnie wręczył je dzieciom. Był to pierwszy, ale istotny krok, w którym dzieci zaprosiły Maryję, aby pomogła im jak najlepiej przygotować się do pełnego uczestnictwa w Eucharystii.

3 października – Pielgrzymka do Matki Bożej Chełmskiej

Dnia 3 października 2014r. uczniowie klasy VI c wraz z katechetką Bożeną Stępień udali się do Bazyliki na Górę Chełmską, aby obejrzeć wystawę obrazów Matki Bożej, których koronacji dokonał Kardynał Stefan Wyszyński. Tytuł wystawy- „Matka Boża w wielu obliczach” przypomina nam o obecności kultu Maryjnego w każdym zakątku naszej Ojczyzny. Uczniowie z ciekawością oglądali obrazy oraz czytali krótkie interesujące teksty o historii każdego z nich. Następnie udali się pod pomnik naszego Patrona szkoły, aby zapalić znicze i zrobić pamiątkowe zdjęcia.

wrzesień 2014r.