Aktualności

Aktualności

14 września – Dożynki powiatu chełmskiego

     W niedzielę nad Zalewem w Żółtańcach odbyły się Dożynki Powiatowe. Na imprezie pojawiły się setki mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego. Wśród wielu zespołów ludowych i wokalistów można było dostrzec naszą uczennicę, Patrycję Krukowską. Ubiegłoroczna laureatka Festiwalu Piosenki Angielskiej w Żmudzi wykonała utwór Elaisy, Is it right. Patrycja po raz pierwszy miała okazję zaśpiewać dla tak licznej publiczności i na prawdziwej wielkiej scenie. Uczennicę przygotowała Jolanta Obst, nauczyciel języka angielskiego. Zapraszamy do obejrzenia relacji z występu jednocześnie przepraszając za jakość obrazu, nagrania dokonano telefonem komórkowym.

9 września – wycieczka do Magicznych Ogrodów

     Wakacje co prawda już się skończyły, ale powrót do szkoły wcale nie oznacza siedzenia w ławce. Nauka może być o wiele przyjemniejsza na wycieczce, w terenie. Uczniowie klas: II a, II b, III b i V a wspólnie z wychowawczyniami mieli okazję być przez jeden dzień w baśniowym miejscu – Magicznych Ogrodach w Trzciankach koło Janowca. Przewodnikami po tajemniczych krainach Grodu były Krasnoludy, które wymyślały różne zadania do rozwiązania; były więc zagadki przyrodnicze, gry i próby zręcznościowe oraz wspaniała zabawa na licznych placach zabaw, wyposażonych w urządzenia sprzyjające pobudzaniu zmysłów i zdobywaniu nowych umiejętności. Do kolejnych krain Magicznego Ogrodu dotarliśmy, wędrując wśród szumiących wodospadów i strumieni, pachnących kwiatów i pięknie utrzymanej zieleni. Niewątpliwą atrakcją była przejażdżka Kwiatową Kolejką i podziwianie Kwiatowej Doliny oraz spotkanie ze smokiem Arakiem w budzącym grozą Mroczysku. Tego dnia wiele się nauczyliśmy, przeżyliśmy też wspaniałą przygodę w baśniowej krainie zabawy.
     Wycieczkę zorganizowała Ewa Chmiel, opiekę nad uczniami sprawowały: Alicja Sroka, Danuta Kiwińska, Elżbieta Franczak i Iwona Tałaj.

   

   

1 września – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015

   

27 czerwca – Zakończenie roku szkolnego klas szóstych

     27 czerwca 2014 roku o godzinie 11.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego klas szóstych. Po odśpiewaniu hymnu szkoły uczniowie klas VIa i VIb ślubowali godnie reprezentować szkołę na dalszym etapie życia, a następnie przekazali sztandar szkoły swoim młodszym kolegom.
     Podczas uroczystej akademii dyrektor szkoły Barbara Anchimowicz wraz z wychowawcami poszczególnych klas wręczyła złote tarcze uczniom, którzy osiągnęli średnią ocen minimum 5,5 i mieli wzorowe zachowanie. Byli to Bartosz Pomiankiewicz, Klaudia Łapińska, Oliwia Sławińska, Kinga Rafalska, Klaudia Sadlej, AlicjaWłodarczyk i Aleksandra Kiryk. Ponadto wręczono świadectwa z wyróżnieniem oraz nagrody uczniom, którzy w tym roku osiągnęli najwyższe wyniki w nauce a także listy gratulacyjne dla rodziców najzdolniejszych uczniów. Rozdano również dyplomy za 100 % frekwencję, nagrody za osiągnięcia sportowe oraz nagrody i dyplomy dla tych uczniów, którzy aktywnie włączyli się w pracę Samorządu Uczniowskiego a także reprezentowali szkołę w poczcie sztandarowym. Rodzicom podziękowano za aktywną pracę na rzecz klasy i szkoły.
     Następnie zaproszeni goście obejrzeli program artystyczny przygotowany przez wychowawców klas szóstych Teresę Oluchę i Annę Wojciechowską oraz nauczyciela muzyki Ireneusza Konopko.

   

   

24 czerwca – Bal Szóstoklasisty

     24 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbył się Bal Szóstoklasisty. Zabawa trwała od godziny 16.00 do 19.30. Rodzice z trójek klasowych przygotowali uroczysty poczęstunek na sali gimnastycznej. Przy dobrej muzyce wszyscy świetnie się bawili. Impreza dostarczyła uczniom wielu wrażeń i z pewnością pozostanie na zawsze w ich pamięci.

Nad przebiegiem zabawy czuwały wychowawczynie klas 6a i 6b Teresa Olucha i Anna Wojciechowska oraz Albin Gumienny.

   

   

23 czerwca – Laureaci ogólnopolskiego konkursu SYNAPSA JUNIOR z przyrody

     10 kwietnia 2014r. ośmiu uczniów naszej szkoły, uczęszczających na zajęcia kółka przyrodniczego, wzięło udział w ogólnopolskim konkursie SYNAPSA JUNIOR z przyrody. Długo trzeba było czekać na jego rozstrzygnięcie, ale wyniki są dla nas satysfakcjonujące. Tytuł laureata uzyskały aż cztery osoby.

W grupie uczniów klas szóstych:
I miejsce – Klaudia Łapińska z kl. VI b
V miejsce – Bartosz Pomiankiewicz z kl. VI a

W grupie uczniów klas czwartych:
II miejsce - Aleksandra Falenta z kl. IV a
IV miejsce – Zuzanna Misan z kl. IV a

Uczniów przygotowała nauczycielka przyrody – Jolanta Kuryjak.

   

23 czerwca – Jestem dobrze wychowany

     W celu popularyzacji pozytywnych zachowań oraz promocji uczniów znających się na zasadach dobrego wychowania przystąpiliśmy do akcji pod tytułem „Bon ton jest trendy”, organizując w dniach 9-18 czerwca 2014r. szereg przedsięwzięć na terenie naszej szkoły. Humorystyczne wierszyki, które zawisły na gazetce „W lekkim tonie o bon tonie” oraz plakat „Alfabet dobrych manier” miały nie tylko bawić, ale odrobinę wytknąć nasze niedoskonałości w temacie savoir-vivre. „Grzeczne” słówka mogliśmy poznać w kilku wersjach językowych: po polsku, angielsku, niemiecku, włosku i francusku. Uczniowie klasy 6b zorganizowali Dzień Bon Tonu, częstując słodyczami tych wszystkich, którzy uczestniczyli w quizie grzecznościowym. Inni w ramach godzin wychowawczych przygotowali scenki sytuacyjne obrazujące dobre i złe maniery. Nagranie piosenki w wykonaniu Patrycji i Sylwii znalazło również swoje miejsce na stronie szkoły w dziale „Muzyka w dobrym tonie”, za co uczennice zostały nagrodzone. Podsumowaniem grzecznościowych szkolnych działań był konkurs „Znam zasady dobrego wychowania”. 35 ochotniczo zgłoszonych do testu uczniów z klas III-VI udowodniło, że są z kulturą za pan brat. I miejsce zajęli: Kacper Kuba (5c) i Wiktoria Kupracz (6b) – 36 pkt. II miejsce przypadło Paulinie Kuczyńskiej (6b) i Erykowi Makowskiemu (4a) – 34 pkt. III miejsce zajęła Zofia Nowakowska z kl. (3a) - 33 pkt. Wielu dzielnych uczestników znalazło się w grupie wyróżnionych: Alicja Szczepańska, Marta Kusiak, Oliwia Sławińska, Zuzanna Świś, Natalia Osiejuk, Julia Baranowska. Radio Bon Ton sprawujące patronat medialny ufundowało atrakcyjne nagrody. Ale to już niespodzianka! Szkolną akcję koordynowały: Anna Wojciechowska, Jolanta Obst, Aleksandra Pierzchała, Halina Iwaniec.

   

   

23 czerwca – Muzyka w dobrym tonie

     W tonie wakacyjnym jest ostatni cover piosenki anglojęzycznej zrealizowany w bieżącym roku szkolnym. Utwór zespołu Elaiza: Is it right w duecie zaśpiewały uczennice klasy 4c: Patrycja Krukowska i Sylwia Plata. To słynne dzieło reprezentowało Niemcy w tegorocznym konkursie Eurowizji 2014. Wokalistka pochodzenia polsko - ukraińskiego niestety nie została doceniona, ale piosenka w jej wykonaniu wyjątkowo wpada w ucho za sprawą niezwykle rytmicznej i wakacyjnej nutki. Słowa jak zwykle pozwalają na utrwalenie materiału gramatycznego. Mamy tutaj zdania z czasownikiem to be oraz czas Present Simple. Scenerię do wideo tworzy plac zabaw znajdujący się w pobliżu naszej szkoły. Nagrania piosenki dokonano w chełmskim studio SQUAT, pomysł i realizacja: Jolanta Obst.

18 czerwca – Podsumowanie konkursów z języka angielskiego

     W drugim semestrze uczniowie brali udział w wielu konkursach o zasięgu międzyszkolnym, powiatowym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W konkursie międzyszkolnym z języka angielskiego: Picture dictionary zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Uchaniach: pierwsze miejsce zajęły: Zofia Nowakowska z klasy 3a oraz Kinga Dorosz z klasy 2b. Drugie miejsce : Aleksandra Kowalik z klasy 2b. W konkursie ogólnopolskim z języka angielskiego Galileo 2014 wśród klas szóstych najlepsze miejsce zajęła Oliwia Sławińska z kl. 6b (7 miejsce) i otrzymała dyplom laureata. Wyróżnienia otrzymali: Bartosz Pomiankiewicz kl. 6a (11 miejsce) oraz Kinga Rafalska kl. 6b (14 miejsce). Z klas czwartych wyróżnienia zdobyli: Aleksandra Majówka 4a (11 miejsce), Zuzanna Świś 4a (12 miejsce), Jan Muszyński 4c (15 miejsce). W konkursie ogólnopolskim z języka angielskiego Albus 2014 dyplom laureata otrzymali: Aleksandra Majówka kl. 4a (5 miejsce), Zuzanna Świś kl. 4a, Jan Muszyński kl. 4c, Szymon Luchowski kl. 4b, którzy uplasowali się na 9 miejscu, wyróżnienia otrzymali: Joanna Bis i Zuzanna Misan z klasy 4a, Remigiusz Zazula kl. 4b, Patrycja Krukowska kl. 4c. Wśród klas piątych wyróżniona została Malwina Szustak kl. 5c. W ogólnopolskim konkursie Młody Lingwista: 2 miejsce: Eryk Emela z klasy 3b, wyróżnienia otrzymali: Teresa Czchorek kl. 3b, Dominik Gołębiowski kl. 3a, Michalina Kania kl. 3a oraz Aleksandra Majówka kl. 4a. W wideo poniżej zaprezentowani zostali uczestnicy konkursów językowych zorganizowanych w drugim semestrze.

18 czerwca – Podsumowanie projektu z języka angielskiego English- speaking countries

     18 czerwca odbyło się podsumowanie projektu z języka angielskiego w klasie Vc „English- speaking countries”. W maju i czerwcu uczniowie gromadzili informacje na temat jednego z wybranych krajów anglojęzycznych: Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Republiki Irlandii lub Stanów Zjednoczonych. Efektem pracy w grupach było powstanie plakatów i broszur na temat wybranego obszaru anglojęzycznego.

   

   

17 czerwca – Apel podsumowujący II półrocze

     Powoli zbliża się koniec roku, czas refleksji, wystawiania stopni. 17.06.2014r. Samorząd Uczniowski zorganizował apel podsumowujący II półrocze roku szkolnego 2013/2014. Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie Pani Danuta Kiwińska, opiekun Pocztu Sztandarowego, przedstawiła wszystkim w bardzo przystępny sposób ceremoniał sztandaru i jego symbolikę. Następna część apelu, prowadzona przez uczennice z Samorządu, Aleksandrę Kiryk i Wiktorię Kozik, poświęcona była rozdaniu nagród i wyróżnień dla naszych uczniów za konkursy: szkolne, międzyszkolne, powiatowe i ogólnopolskie z j. angielskiego, j. polskiego, plastyczne, wokalne. Wręczono też nagrody za konkursy zorganizowane przez klasę samorządną IVb, Szkolne Koło PCK, bibliotekę. Podsumowano akcje charytatywne organizowane na terenie szkoły: zbiórkę karmy dla psów, makulatury, zużytych baterii i telefonów, koreczków, butelek plastikowych. Nagrodzono uczniów najaktywniej zaangażowanych w akcje lub wybranych losowo. Nagrodzonych osób było tak wiele, że nie sposób wszystkich tu wymienić. Samorząd Uczniowski życzy wszystkim uczniom udanych wakacji i aktywnego wypoczynku.

   

17 czerwca – Podsumowanie konkursów bibliotecznych

     Zbliża się koniec roku szkolnego. W związku z tym, czas na podsumowanie konkursów bibliotecznych w drugim semestrze. Uczniowie chętnie uczestniczą w konkursach organizowanych przez bibliotekę. Podczas apelu zostały rozdane nagrody za udział w konkursach.
     W konkursie plastycznym „Biblioteka moich marzeń”, ogłoszonym w ramach Święta Książki, laureatami zostali: Kamil Nowiński kl. 1b, Mateusz Grzeluk kl. 2b, Michał Lubaszewski kl. 2b, Oskar Juszczak kl. 2a, Michalina Kania kl. 3a, Aleksandra Prokopowicz kl. 3b.
     W konkursie literackim „Wiosna, ach to ty” nagrody otrzymały: Aleksandra Falenta kl. 4a oraz Klaudia Bełcikowska kl. 5a. Uczennice napisały samodzielnie piękne wiersze o wiośnie.

   

     Podsumowano także czytelnictwo klas w szkole. Najlepszymi czytelnikami okazali się Kinga Dorosz kl. 2b i Kacper Kuba kl. 5c. Natomiast najwięcej książek przeczytali uczniowie z klasy 5c.
     Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zachęcamy do udziału w konkursach bibliotecznych, już po wakacjach. Wszystkim uczniom życzymy udanych, pełnych wrażeń wakacji.

16 czerwca – I have nothing

     W ramach pracy z dzieckiem zdolnym zrealizowany został cover utworu anglojęzycznego. Patrycja Krukowska z klasy 4c zaśpiewała piosenkę Whitney Houston „I have nothing”. Została ona nagrodzona podczas II edycji festiwalu w Żmudzi, gdzie uczennica zajęła I miejsce w kategorii wokalista klas 4 - 6. W wideo wykorzystano dobrze nam znane z wycieczek pieszych i rowerowych krajobrazy okolic Chełma: zalew w Żółtańcach, piękne pole maków, które nadal można podziwiać, jadąc drogą w kierunku Józefina oraz miejsca w pobliżu naszej szkoły. Dzieci bawiące się przy placu zabaw z pewnością zapamiętały rosnący obok piękny krzew róży. Słowa piosenki to kopalnia wiedzy gramatycznej. Można tu odnaleźć omawiany w klasie czwartej czas Present Simple, zdania z czasownikiem to be czy też konstrukcję there is. Klasy piąte i szóste z pewnością przypomną sobie w praktyczny sposób Future Simple, Past Simple i Present Perfect oraz czasowniki nieregularne. Piosenkę zrealizowano w chełmskim studio SQUAT, pomysł i realizacja wideo: Jolanta Obst.

13 czerwca – Martyna Kowalczyk w finale „Ligi Językowej”

     13 czerwca 2014 roku w Tomaszowie Lubelskim odbył się finał międzynarodowego konkursu z języka angielskiego „Language League”. Liga Językowa jest międzynarodowym międzyszkolnym konkursem z zakresu wiedzy na temat kultury i tradycji takich państw jak: Kanada, Wielka Brytania i Nowa Zelandia.
Konkurs ten odbywa się pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty i Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski.
W lutym, marcu i maju były przeprowadzane testy sprawdzające dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych w języku angielskim. I etap obejmował historię i kulturę Nowej Zelandii. II etap dotyczył historii i kultury Kanady. III etap obejmował zagadnienia z zakresu historii i kultury Anglii i Tomaszowa Lubelskiego.
W zależności od ilości zdobytych punktów uczniowie weszli do III, II albo I ligi. Najlepszych 20 uczniów z poszczególnych kategorii wiekowych (szkoły podstawowe 9-13 i gimnazja 14-16) walczyło o dostanie się do I ligi a 20 następnych do II ligi.
W gronie najlepszych znalazła się Martyna Kowalczyk z klasy 6a, która 13 czerwca wzięła udział w finale konkursu i uzyskała tytuł finalistki oraz otrzymała nagrody ufundowane przez wydawnictwa językowe i Burmistrza Miasta Tomaszów Lubelski.
W II lidze uplasowały się Oliwia Sławińska, Aleksandra Breś, Kinga Rafalska, Alicja Włodarczyk i Klaudia Sadlej.
Uczniów z naszej szkoły do konkursu przygotowywały Anna Wojciechowska i Jolanta Obst.

11 – 13 czerwca – Wycieczka do Krakowa

     W dniach 11-13.06.2014r. klasy IV b ,c, V a i b udały się na wycieczkę do grodu Kraka, Krakowem zwanym. W drodze do niego, za Sandomierzem, mogliśmy podziwiać przepiękny romański kościół w Pokrzywnicy. Tego samego dnia czekała nas moc atrakcji w Wieliczce, gdzie oprócz mnóstwa grup turystycznych z całego świata, mogliśmy oglądać żupy solne. Zejście na dół po stromych, drewnianych schodach już było nie lada wyczynem dla niektórych uczestników. A na dole, w nagrodę, czekała na nas kilkugodzinna trasa turystyczna, groty solne, z najpiękniejszą, komorą św. Kingi i podwodne jeziorka. Następnego dnia odwiedziliśmy kolejne niezwykłe miejsce, Ogród Doświadczeń, z ponad 50 interaktywnymi instalacjami. Bez względu na wiek , każdy może się w nim stać odkrywcą praw fizyki. Dzieci mogły w nim wywołać wir wodny, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m. Każdy mógł obserwować kołyskę Newtona, przejrzeć się w walcowym lustrze, zagrać na ksylofonie, uderzać w gongi, próbować utrzymać równowagę na wirującej platformie – co wzbudziło najwięcej emocji i radości. A później zwiedzaliśmy Wawel, krypty królewskie. Wielu starało się dotknąć dzwonu „Zygmunta”, aby spełniło się marzenie. I spacer uliczkami Krakowa, gdzie działo się tak wiele ważnych wydarzeń z historii naszego kraju. Podziwialiśmy Uniwersytet Jagielloński, Kościół Mariacki z ołtarzem Wita Stwosza, Barbakan, Sukiennice. Ostatniego dnia, oglądając kolejne zabytki, dowiedzieliśmy się, dlaczego wg legendy piesek chodził po Pieskowej Skale, skąd się wzięła Maczuga Herkulesa i dlaczego grota Łokietka otrzymała właśnie taką nazwę. Wszyscy zmęczeni, lecz pełni wrażeń, wrócili wieczorem do Chełma. Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały Panie: Jadwiga Królikowska, Edyta Taras, Anna Tarnowska i Joanna Klimczuk.

   

   

9 – 13 czerwca – Zielona Szkoła

     Już po raz kolejny uczniowie z naszej szkoły byli uczestnikami zielonej szkoły. Po raz drugi bardzo gościnny okazał się pensjonat „Panorama” nad Jeziorem Białym w Okunince. Nauka i zabawa były nieodłącznym elementem pobytu, a nauka samodzielności, odpowiedzialności i współdziałania oraz wdrażanie do aktywności stanowiły priorytet we wszystkich zaplanowanych zadaniach.
     Większość uczestników to już weterani, ale znaleźli się też tacy, którzy pierwszy raz w życiu opuścili swoich rodziców na tak długo. Dla nich koledzy z klasy IV a przygotowali swoisty chrzest bojowy. Chociaż niektórym łezka zakręciła się w oku, pozytywnie zaliczyli test i stali się pełnoprawnymi członkami zielonoszkolnej społeczności.
     Po wstępnym rozpoznaniu terenu po pierwszym dniu czuliśmy się, jak u siebie. Poza nauką na świeżym powietrzu, rutynowymi posiłkami i poobiednim odpoczynku, czekały na nas dyskoteki, konkursy, gry i zabawy sportowe a także codzienne długie wędrówki. Bardzo nam to odpowiadało, ponieważ ruch i aktywność, to to, co lubimy najbardziej. Pogoda dopisała przez cały czas pobytu, kąpiele w jeziorze były nieodłącznym elementem każdego dnia. Jednak największym hitem zielonej szkoły okazały się podchody, które dostarczyły nam mnóstwo pozytywnych emocji, niespodzianek oraz niezapomnianych przeżyć. Również „Piżama party” i kino nocne dla wytrwałych to nowości tegorocznego pobytu, które na pewno będą kontynuowane w latach następnych. Klasa IV a przygotowała dla wszystkich wieczór magii i czarów oraz pokaz mody z uwzględnieniem najmodniejszych trendów prosto z Paryża.
     Wycieczka autokarowa do Poleskiego Parku Narodowego była dla nas swoistą lekcją przyrody. Poznaliśmy siedliska żółwia błotnego, bagna torfowe, rzadkie rośliny i nawet udało się nam zobaczyć prawdziwego raka. Po takiej porcji wiedzy przyrodniczej oczywiście konkurs plastyczny pt. ”Polesia czar”. Najciekawsze prace nagrodzono i wyeksponowano.
     Ostatni dzień to czas podsumowań. Laureaci konkursu „Pokój na błysk” otrzymali zasłużone brawa i nagrody. Najsympatyczniejszymi uczestnikami zielonej szkoły zostali: Ola Prokopowicz i Eryk Makowski. Tytuł Super Dziewczyna w kategorii „Najmłodszy uczestnik zielonej szkoły 2014” przypadł Martynce Pieczykolan z klasy I a! Gratulujemy wszystkim i do zobaczenia za rok!
     Zieloną szkołę zorganizowała i nad wszystkim czuwała Pani Ewa Chmiel. Pomocą służyły Panie: Alicja Sroka, Danuta Kiwińska, Iwona Kisiel-Tałaj i Iwona Żyszkowska.

   

   

   

   

11 czerwca – Laureaci międzyszkolnego konkursu z języka angielskiego „Angielski na 6”

     11 czerwca 2014r. w ZSO nr 6 w Chełmie odbył się międzyszkolny konkurs z języka angielskiego dla szóstoklasistów „Angielski na 6”. Wzięło w nim udział 9 uczniów z naszej szkoły przygotowanych przez Annę Wojciechowską.
Zwycięzcą konkursu został Bartosz Pomiankiewicz z klasy 6a.
II miejsce uzyskała Martyna Kowalczyk z klasy 6a
Na III miejscu uplasowały się Klaudia Łapińska i Oliwia Sławińska z klasy 6b.
Laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

11 czerwca – Zaimki dopełnieniowe

     Klasy IV realizują obecnie podczas zajęć z języka angielskiego zaimki dopełnieniowe i w związku z tym powstała prezentacja im poświęcona. Zaimek w formie dopełnienia związany jest z czasownikiem, dla którego jest dopełnieniem, występuje więc po czasowniku. Członkowie koła języka angielskiego z klasy 4c zachęcają w krótkim filmie wszystkich uczniów do powtarzania zdań i pamięciowego opanowania zaimków dopełnieniowych. Autorką wideo jest Jolanta Obst, nauczyciel języka angielskiego.

10 czerwca – Konferencja na temat programu prozdrowotnego

     W dniu 10 czerwca 2014r. nasza szkoła prezentowała ciekawe praktyki prozdrowotne na konferencji zorganizowanej przez Agencję Rynku Rolnego Oddział Terenowy w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie pt.: „Metodyka działań prozdrowotnych skierowanych do dzieci i młodzieży w oparciu o osiągnięcia programu „Owoce w szkole” oraz doświadczenia różnych instytucji”. Podczas konferencji poruszane były zagadnienia związane z realizacją programu oraz zasady zachowań prozdrowotnych.
     Spotkanie rozpoczął Andrzej Romańczuk, Dyrektor Agencji Rynku Rolnego OT w Lublinie omawiając osiągnięcia programu „Owoce w szkole”.
W dalszej części Krzysztof Babisz, Lubelski Kurator Oświaty przybliżył zebranym programy prozdrowotne realizowane w placówkach edukacyjnych województwa lubelskiego. Z wykładami związanymi z prawidłowym odżywianiem wystąpili również zaproszeni specjaliści:
1) dr n. med. Piotr Dreher, Radny Rady Miasta Lublin, Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej – Zaburzenia odżywiania wśród dzieci i młodzieży
2) dr n. farm. Marcin Mandryk, Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Lublinie - Otyłość a zdrowie dzieci
3) dr n. społ. - pedagogika Magdalena Boczkowska, Zakład Pedeutologii i Edukacji Zdrowotnej UMCS - Warzywa i owoce w profilaktyce nadwagi i otyłości wśród uczniów szkół podstawowych
     Na zakończenie konferencji 3 wybrane szkoły z województwa lubelskiego przedstawiły ciekawe działania podejmowane przez placówki w ramach programu prozdrowotnego. Dyrektor szkoły Barbara Anchimowicz i Koordynator do spraw promocji zdrowia Beata Pióro wystąpiły z przygotowaną prezentacją przedstawiając ciekawe propozycje zadań, które są realizowane w naszej placówce w ramach propagowania zdrowego stylu życia. Dużym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyły się organizowane przez szkołę i zaprezentowane na slajdach działania w których uczestniczyli zarówno uczniowie jak i ich rodzice, np.: turnieje rodzinne, warsztaty dla uczniów i rodziców, projekty „Śniadaniowa klasa”, „Tydzień radości”.

   

6 czerwca – Spotkanie z policjantką

     W ramach działań profilaktycznych, do szkoły została zaproszona pani policjantka, która opowiedziała uczniom klas starszych o konsekwencjach prawnych wynikających m.in. z używania narkotyków, palenia papierosów czy cyberprzemocy. Uczniowie z zainteresowaniem brali aktywny udział w spotkaniu, czego dowodem były liczne pytania kierowane do gościa.

   

4 – 6 czerwca – Na turystycznych szlakach Jury Krakowsko-Częstochowskiej

     Między Śląskiem a Małopolską przez trzy dni wędrowali młodzi turyści z klas: 5c, 6a i 6b. Malowniczy krajobraz tego regionu tworzą wręcz bajkowe formy skał wapiennych, głębokich dolin, urokliwych wzgórz oraz dziesiątki jaskiń. Te ostatnie są schronieniem dla 17 gatunków nietoperzy (z 25 występujących w całej Polsce). Nie spotkaliśmy żadnego z nich, gdyż w marcu przenoszą się do pobliskich leśnych rezydencji. Przemierzając Dolinę Prądnika w Ojcowskim Parku Narodowym, przyszła na myśl fabuła znanej z dzieciństwa książki o rozbrykanym „Rogasiu z Doliny Roztoki”. W Jaskini Łokietka wysłuchaliśmy legendy, jak to król Władysław znalazł tu schronienie przed czeskim pościgiem. Schodząc ze szlaku, mogliśmy podziwiać takie formy, jak: Skała Rękawica czy Brama Krakowska.
     O prawdziwości słynnego powiedzenia „Kazimierz Wielki zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną” przekonaliśmy się, podziwiając pozostałości wielu zamków, zameczków i strażnic – Bobolice, Mirów, Sławków czy Ogrodzieniec. I choć są dziś ruinami, o ich świetności zapewniają zdjęcia, opowieści przewodników, a w nielicznych przypadkach próby rekonstrukcji budowli przez obecnych właścicieli. Zamek w Pieskowej Skale i stojąca obok Maczuga Herkulesa przywodzą na myśl kręcone tu odcinki słynnego serialu „Janosik”.
     Jako że wyprawa nasza odbywała się na pograniczu dwóch regionów, będąc na Śląsku, nie mogliśmy pominąć Planetarium w Chorzowie, przejazdu po ruchliwych ulicach Katowic czy kopalni „Guido” w Zabrzu. Na poziom 170 metrów zjechaliśmy prawdziwą klatką szybową, aby zobaczyć, jak wyglądała praca górników na przełomie XIX i XX w. Chodniki tego poziomu zostały wydrążone przed ponad stu laty. Spacer po nich znakomicie oddaje niepowtarzalny klimat starej, zabytkowej kopalni węgla kamiennego. Ujrzeliśmy oryginalnie zachowane stajnie końskie, a niewątpliwą atrakcją turystyczną był huk, błysk i gęsty dym podczas demonstracji robót strzałowych. Nie zniechęciliśmy się nadmiarem wrażeń i ostatniego dnia przepłynęliśmy w łodziach odcinek 600 m Sztolni „Czarnego Pstrąga”. To fragment Kopalni Zabytkowej Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach. Po codziennych trudach wędrówki mogliśmy odpocząć w komfortowych warunkach pensjonatu w Złotym Potoku. Na wyprawę z uczniami wyruszyli jej organizatorzy: Halina Iwaniec, Teresa Olucha i Anna Wojciechowska.

   

   

2 – 6 czerwca – Zbiórka zużytych baterii

     W związku z obchodzonym w czerwcu Światowym Dniem Ochrony Środowiska Naturalnego od 2 do 6 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna ZBIÓRKA ZUŻYTYCH BATERII.
     Zbierano wszelkiego typu baterie zasilające różne urządzenia elektroniczne np. radia, aparaty fotograficzne, kalkulatory, zabawki, zegary, gry, dzwonki, telefony, itp.
W akcji wzięło udział 95 uczniów ze wszystkich klas I – VI, a także 4 nauczycieli.
Najbardziej aktywnie uczestniczyły klasy: IV c, V b oraz III b.
Indywidualnie najwięcej baterii przynieśli:

1. Nafalski Gabriel kl. IV b 650 sztuk
2. Kosowski Jakub kl. IV c 604 sztuki

Ogółem udało się zgromadzić 4338 sztuk!!! To przeszło dwa razy więcej niż poprzednio. Zebrane „elektrośmieci”, których nie wolno wyrzucać na ogólnodostępne wysypiska, zostały przekazane do Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami przy ul. P. Skargi 11 w Chełmie.

   

     W trakcie trwania zbiórki można było również zdobyć ciekawe informacje na temat naszego śladu ekologicznego na Ziemi oraz obejrzeć najlepsze prace plastyczne, wykonane przez uczniów klas czwartych w ramach projektu „Chrońmy przyrodę w najbliższej okolicy”.
Akcję zorganizowały panie: Jolanta Kuryjak i Iwona Żyszkowska.

6 czerwca – Międzyszkolny Konkurs Historyczny w SP nr 5

     Szkoła Podstawowa nr 5 po raz trzeci zorganizowała 06.06.2014r. Międzyszkolny Konkurs historyczny dla klas szóstych. Poświęcony był historii XX wieku. Naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. VI b, Kinga Rafalska, która spisała się znakomicie. Kinga zajęła IV miejsce i zdobyła tytuł laureatki konkursu.

3 czerwca – W starożytnej Grecji

     Kultura europejska swoimi korzeniami tkwi w starożytnej Grecji. I tam właśnie, na grecki Olimp, 26.05. i 03.06.2014r., na historii, przeniosły się klasy czwarte. Dzieci zaprezentowały swoje wybrane postacie z mitologii. Każda osoba, oprócz zademonstrowania stroju i atrybutów (przedmiotów charakterystycznych dla każdego z greckich bogów), przedstawiała ciekawostki o postaci. I wszyscy, oprócz nauki, dobrze się przy tym bawili. Bo nie ma to jak ponadczasowa klasyka.

   

2 czerwca – II Wojewódzki Turniej IPN dla szkół podstawowych pt. „Wojenni bohaterowie”

     02.06.2014r. w budynku IV LO w Lublinie odbył się II Wojewódzki Turniej IPN dla szkół podstawowych pt. „Wojenni bohaterowie”. Uczestnicy turnieju musieli wykazać się wiedzą z zakresu II wojny światowej oraz faktografią z życiorysów: Ireny Sendlerowej, Tadeusza Zawadzkiego ps. „Zośka” oraz rotmistrza Witolda Pileckiego. Nasza drużyna w składzie: Kinga Rafalska, Alicja Włodarczyk i Bartosz Pomiankiewicz walczyła dzielnie z kolejnymi pytaniami i zadaniami i ostatecznie uplasowała się na 7 miejscu wśród 19 przybyłych drużyn z całego województwa. Gratulujemy uczniom i życzymy dalszego historycznego „zacięcia”.

   

   


wrzesień 2013r.

październik 2013r.

listopad 2013r.

grudzień 2013r.

styczeń 2014r.

luty 2014r.

marzec 2014r.

kwiecień 2014r.

maj 2014r.


  Ustaw stronę jako startową!   Dodaj stronę do ulubionych!   Wyślij do nas list! Do góry